Schools Reopening Guidelines : The Sop/Guidelines For Reopening Of Schools in Assamese

Schools Reopening Guidelines :

Ministry of Home Affairs and Ministry of Health and Family Welfare has released an SOP/Guidelines to reopening the schools on 15/Oct/2020 with regard to health and safety protocols during Pandemic.States/UT Governments may take a decision in respect of reopening of schools and coaching institutions after 15.10.2020 in a graded manner in consultation with the respective schools/institutions management and based on local situation.(গৃহ মন্ত্ৰালয় আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে মহামাৰী সময়ত স্বাস্থ্য আৰু সুৰক্ষা প্ৰটোকলসম্পৰ্কে 15/অক্টোবৰ/2020 তাৰিখে বিদ্যালয়সমূহ পুনৰ খোলাৰ বাবে এক এছ.ও.পি/নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছে। ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সংশ্লিষ্ট বিদ্যালয়/প্ৰতিষ্ঠান ব্যৱস্থাপনাৰ সৈতে আলোচনা কৰি আৰু স্থানীয় পৰিস্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি 15.10.2020 চনৰ পিছত বিদ্যালয় আৰু কোচিং প্ৰতিষ্ঠান পুনৰ খোলাৰ বিষয়ে সিদ্ধান্ত ল’ব পাৰে।)

Schools Reopening Guidelines

 

Here Are the list of Guidelines given Below :

  • স্কুল কেম্পাচত সকলো স্থান, আচবাব, সঁজুলি, ষ্টেচনেৰী, সংৰক্ষণ স্থান, পানীৰ টেংকী, ৰান্ধনীঘৰ, কেণ্টইন, ৱাশ্বৰুম, লেবৰেটৰী, লাইব্ৰেৰী আদি ভালদৰে পৰিষ্কাৰ আৰু অন্তৰ্স্থানত বায়ুপ্ৰবাহ নিশ্চিত কৰা
  • নিৰ্ধাৰিত দায়িত্বথকা কাৰ্য্য দল যেনে জৰুৰীকালীন যত্ন সমৰ্থন/সঁহাৰি দল, সকলো অংশীধাৰকৰ বাবে সাধাৰণ সমৰ্থন দল, সামগ্ৰী সমৰ্থন দল, পৰিচ্ছন্নতা নিৰীক্ষণ দল আদি গঠন কৰিব লগা বিদ্যালয়বোৰ সহায়ক হ’ব।
  • সুৰক্ষা আৰু শাৰীৰিক/সামাজিক দুৰৱধানৰ নিয়মাৱলী ৰক্ষা কৰি, আৰু এই সম্পৰ্কত পিতৃ-মাতৃক জাননী/পোষ্টাৰ/বাৰ্তা/যোগাযোগ নিশ্চিত কৰাটো নিশ্চিত কৰি নিম্নলিখিতবোৰৰ বাবে ৰাজ্য/কেন্দ্ৰই জাৰী কৰা নিৰ্দেশনাবোৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিদ্যালয়সমূহক তেওঁলোকৰ নিজৰ এছ.ও.পি. কৰিবলৈ উদগনি দিয়া হ’ব পাৰে।
  •  বহি থকা পৰিকল্পনা, কাম আৰু ঘটনা পৰিহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰোঁতে শাৰীৰিক দূৰতা / সামাজিক দূৰতা নিশ্চিত কৰিব লাগিব, প্ৰৱেশ আৰু বিদ্যালয়ৰ সময় আৰু বিন্দু, সময় ৰখা ৰখা ৰখা।
  • সকলো শিক্ষাৰ্থী আৰু কৰ্মচাৰীয়ে মুখৰ আৱৰণ/মুখা পিন্ধি স্কুললৈ আহিব আৰু ইয়াক সকলোবোৰ পিন্ধি থাকিব, বিশেষকৈ যেতিয়া শ্ৰেণীত, বা গোটত যিকোনো কাম কৰা, যেনে মেছত খোৱা, পৰীক্ষাগাৰত কাম কৰা বা লাইব্ৰেৰীত পঢ়া।
  • পৰ্যাপ্ত স্থানত শাৰীৰিক/সামাজিক স্থিৰতা আৰু সুৰক্ষা প্ৰটোকল প্ৰণয়ন কৰাৰ বাবে ফলক আৰু চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰক। ৰাজ্য/ইউটিয়ে তেওঁলোকৰ সন্তান/ৱাৰ্ড আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে পিতৃ-মাতৃ/অভিভাৱকৰ সন্মতি গ্ৰহণ কৰিব লাগে বিদ্যালয়ত অংশগ্ৰহণ কৰা। পিতৃ-মাতৃৰ সন্মতিৰে ঘৰৰ পৰা পঢ়িবলৈ ইচ্ছুক শিক্ষাৰ্থীসকলক এনে কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব পাৰে।
  • শিক্ষা মন্ত্ৰালয়, গৃহ মন্ত্ৰালয় আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ে সকলো হিতাধিকাৰীৰ সৈতে জাৰী কৰা নিৰ্দেশনাৰ ওপৰত শিক্ষাৰ্থী, পিতৃ-মাতৃ, শিক্ষক, সমাজসদস্য আৰু হোষ্টেলকৰ্মচাৰীক সংবেদনশীল কৰা।
  • সকলো শ্ৰেণীৰ বাবে শৈক্ষিক কেলেণ্ডাৰ পৰিৱৰ্তনৰ পৰিকল্পনা কৰক, বিশেষকৈ বিৰতি আৰু পৰীক্ষাৰ সম্পৰ্কত। সকলো শিক্ষাৰ্থীয়ে বিদ্যালয় পুনৰ খোলাৰ আগতে নিৰ্ধাৰিত পাঠ্যক্ৰমত প্ৰৱেশ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব।
  • বিদ্যাৰ্থীসকলৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল’বলৈ স্কুলত বা যোগাযোগযোগ্য দূৰত্বত সম্পূৰ্ণ সময়ৰ প্ৰশিক্ষণপ্ৰাপ্ত স্বাস্থ্য যত্ন কৰ্মচাৰী/নাৰ্চ/চিকিৎসক আৰু পৰামৰ্শদাতাৰ উপলব্ধতা নিশ্চিত কৰিব। বিদ্যাৰ্থী আৰু শিক্ষকসকলৰ নিয়মীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষা ৰখাৰ আয়োজন কৰা হ’ব পাৰে।
  • স্বাস্থ্যৰ স্থিতিৰ ওপৰত শিক্ষাৰ্থী, পিতৃ-মাতৃ আৰু শিক্ষকসকলৰ পৰা পৰ্যাপ্ত তথ্য সংগ্ৰহ কৰিব লাগে। স্থানীয় প্ৰশাসনৰ পৰা: জৰুৰীকালীন পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে ৰাজ্য আৰু জিলা হেল্পলাইন আৰু নিকটতম COVID কেন্দ্ৰ আৰু অন্যান্য যোগাযোগৰ বিৱৰণৰ বিষয়ে।
  • ৰোগীৰ সময়ত ঘৰত থাকিবলৈ বিদ্যাৰ্থী আৰু কৰ্মচাৰীক উদগনি দিবলৈ নমনীয় উপস্থিতি আৰু অসুস্থ ত্যাগ নীতি বিকশিত আৰু ৰূপায়ণ কৰা হ’ব পাৰে।
  •  COVID-19-ৰ সন্দেহকৰা ঘটনা চিনাক্ত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত নিৰ্ধাৰিত প্ৰটোকল অনুসৰি হ’ব লাগিব।
  • আটাইতকৈ দৰিক্ত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ (নিৰপেক্ষ/প্ৰব্ৰজন কৰা শিক্ষাৰ্থী, বিকলাঙ্গ শিক্ষাৰ্থী, আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তা ক’ত গুৰুত্ব দিবলৈ পৰিয়ালৰ মৃত্যু বা চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ যোগেৰে কোভিড-19-ৰ দ্বাৰা পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱিত শিক্ষাৰ্থী) ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ক। CWSN-ৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি সহায়কাৰী ডিভাইচ আৰু শিকাৰ সমলৰ ব্যৱস্থা নিশ্চিত কৰক।
  • শিশুৰ পুষ্টিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ আৰু COVID-19 ৰ প্ৰচণ্ড সময়ত তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যসমূহক বিদ্যালয় আৰু গ্ৰীষ্মকালীন বন্ধৰ সময়ত যোগ্য শিশুসকলক গৰম ৰন্ধা মধ্যাহ্মণ বা ইয়াৰ সমতুল্য খাদ্য সুৰক্ষা ভাট্টা প্ৰদান কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল। শাৰীৰিক/সামাজিক বিৰতিতাৰ সৈতে খাদ্য সুৰক্ষা, স্বাস্থ্য আৰু পৰিচ্ছন্নতাৰ ওপৰত পৰ্যাপ্ত গুৰুত্ব দিয়া।

ajax loader

One Response

  1. Neurontine 8 October 2021

Leave a Reply