COVID RULE ASSAM 2021 : Order by Assam State Disaster Management Authority

COVID RULE ASSAM 2021 : The situation of COVID-19 in the state of Assam has been reviewed and it has been observed that there is a gradual increase in COVID-19 positive cases.

And whereas, it is felt that in order to contain the fast spread of virus, additional prohibition/restrictions on certain activities needs to be imposed, except essential and emergency activities/services. as an emergency measure for well being and safety of the people.

Now, therefore in exercise of the powers, conferred under Section 22(2)(h) of the Disaster Management Act, 2005, the undersigned, in his capacity as Chairperson, State Executive Committee of the State Disaster Management Authority. Assam, hereby issues directives as follows which shall come in force with immediate effect and remain in force till 30th Apri1,2021.

অসম ৰাজ্যিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষ নিম্নলিখিত নিৰ্দেশনাবোৰ জাৰী কৰে যিবোৰ তাৎক্ষণিক প্ৰভাৱৰ সৈতে কাৰ্যকৰী হ’ব আৰু 30 তম এপ্ৰি1,2021 লৈকে কাৰ্যকৰী থাকিব।

 A.সমাৱেশ

1. COVID উপযুক্ত আচৰণ কঠোৰভাৱে পালন কৰা সাপেক্ষে জিলা কৰ্তৃপক্ষৰ অনুমতিত মুকলি কাৰ্যৰ অনুমতি দিয়া হ’ব, যাৰ ভিতৰত আছে মুখৰ মুখা পিন্ধা, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ শিষ্টাচাৰ বজাই ৰখা, সঘনাই হাত ধোৱা বা হাত চেনিটাইজাৰৰ জৰিয়তে হাতৰ পৰিচ্ছন্নতা অনুশীলন কৰা আৰু সামাজিক দূৰত্ব (6 ফুট) বজাই ৰখা। এনে অনুমতি প্ৰদান কৰোঁতে, জিলা কৰ্তৃপক্ষই মুকলি স্থানৰ ৰাজহুৱা বহন ক্ষমতা মূল্যায়ন কৰিব আৰু ইয়াৰ ক্ষমতাৰ মাত্ৰ 50% বা 400 জন ব্যক্তি একত্ৰিত কৰাৰ অনুমতি দিব, যিটো কম হয়।
2. বন্ধ স্থানত, অনুমতি দিব লগা আসন ক্ষমতাৰ 50% লৈকে সমাৱেশ।
3. মুকলি/বন্ধ স্থানত কোনো থিয় হৈ থকা দৰ্শকক অনুমতি দিয়া নহ’ব।
4. বিবাহকে ধৰি ব্যক্তিগত স্থানত ব্যক্তিগত অনুষ্ঠানত অতিথিৰ সংখ্যা 100 জনৰ ভিতৰত সীমাবদ্ধ থাকিব।
5. অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া / অন্তিম সংস্কাৰ সম্পৰ্কীয় সমাৱেশে প্ৰতিজন মৃতকৰ বাবে 20 জনতকৈ অধিক ব্যক্তি নিশ্চিত কৰিব নালাগে।
6. প্ৰতি ঘণ্টাত 20 জন লোকৰ সৈতে ধৰ্মীয় স্থান/উপাসনাস্থলী চলাবলৈ অনুমতি দিব লাগে, প্ৰতি ঘণ্টাত 50 জন হ’ব পৰা প্ৰতিষ্ঠিত ধৰ্মীয় স্থানৰ বাহিৰে। অৱশ্যে, যদি কোনো ধৰ্মীয় স্থানত কেৱল এটা সৰু এলেকা থাকে, পৰিচালনা এনে ধৰণৰ ধৰ্মীয় প্ৰতিষ্ঠানৰ সমিতিয়ে সেই অনুসৰি উপস্থিত লোকৰ সংখ্যা হ্ৰাস কৰিব।
7. মল / সাপ্তাহিক বজাৰৰ সকলো বজাৰ স্থান / চুপাৰমাৰ্কেট / দোকান সন্ধিয়া 6.00 বজাৰ ভিতৰত বন্ধ কৰিব লাগে।

B. কৰ্মস্থান (চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত)

1. ঘৰৰ পৰা কাম কৰা আৰু ভাৰ্চুৱেল কামকৰাক উৎসাহিত কৰিব লাগে।
2. বিষয়াসকলৰ বাহিৰে, কেৱল 50% কৰ্মচাৰীয়ে কাৰ্যালয়ৰ পৰা কাম কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, এইটো অত্যাৱশ্যকীয়/জৰুৰীকালীন সেৱা, আইন প্ৰৱৰ্তন সেৱা আৰু নিৰ্বাচনী কাম প্ৰদান কৰা সংগঠনবোৰৰ বাবে প্ৰযোজ্য নহ’ব।
3. চৰকাৰী কক্ষত সভাবোৰ নিৰুৎসাহিত কৰিব লাগিব।
4. গৰ্ভৱতী মহিলা কৰ্মচাৰী আৰু 5 বছৰ বা তাতকৈ কম বয়সৰ সন্তান থকা মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ গ্ৰেড নিৰ্বিশেষে ঘৰৰ পৰা কাম কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।
7. শ্বিফ্টৰ মাজত পৰ্যাপ্ত ব্যৱধান, কৰ্মচাৰীৰ মধ্যাহ্নভোজনৰ বিৰতি আদিৰ মাজত পৰ্যাপ্ত ব্যৱধানৰ জৰিয়তে কৰ্মস্থানত সামাজিক দূৰত্ব নিশ্চিত কৰিব লাগে।
8. সকলো প্ৰৱেশ আৰু প্ৰস্থান বিন্দু আৰু উমৈহতীয়া এলেকাত থাৰ্মাল স্কেনিং, হেণ্ড ৱাছ আৰু চেনিটাইজাৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও, কৰ্মস্থানত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ হেণ্ডৱাছ আৰু চেনিটাইজাৰ উপলব্ধ কৰিব লাগে।
9. সমগ্ৰ কৰ্মস্থান, সাধাৰণ সুবিধা আৰু মানুহৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা সকলো বোৰ বিষয় সঘনাই চেনিটাইজেচন কৰিব লাগে।

C. শিক্ষানুষ্ঠান (চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত)

1. বিদ্যালয়/মহাবিদ্যালয়/বিশ্ববিদ্যালয়কে ধৰি সকলো শিক্ষানুষ্ঠানে মানদণ্ডৰ ভাৰ্চুৱেল বিকল্প প্ৰদান কৰিব লাগিব।
2. যিকোনো দিনত 50% তকৈ অধিক শিক্ষাৰ্থীয়ে ব্যক্তিগতভাৱে উপস্থিত থাকিব নালাগে।
3. বিদ্যালয়বোৰে শ্ৰেণীৰ সময় বোৰ লৰচৰ কৰিব লাগে যাতে শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বৃহৎ পৰিমাণৰ মুক্তি নহয়।
4 শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত ৰাতিপুৱা বিধানসভা/বিশেষ সভা আদি নাথাকিব।
5. প্ৰাথমিক শ্ৰেণীৰ বাবে অনলাইন শিক্ষাদানৰ পদ্ধতিত অগ্ৰাধিকাৰ দিব লাগিব।
6. শিক্ষা বিভাগে চি.ও.ভি.আই.ডি.-19 সাৱধানতামূলক ব্যৱস্থাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি নিৰৱচ্ছিন্ন শিক্ষা সেৱাৰ বাবে বিৱৰণ নিৰ্দেশনা/এছ.ও.পি. জাৰী কৰিব।

D. ৰাজহুৱা পৰিবহন (চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত)

1. সকলো ৰাজহুৱা পৰিবহন কৰ্তৃপক্ষই কোভিড-19 উপযুক্ত আচৰণ প্ৰয়োগ কৰিব আৰু বাহন, বাহক, পাত্ৰ আদিৰ ভিতৰত বহিব।
2. অটো ৰিক্সা, চাইকেল ৰিক্সা আৰু টেক্সিবোৰ এজন চালক আৰু দুজন যাত্ৰীৰ সৈতে সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰাখি কাম কৰিব।
3. চিটি বাছ, ইণ্ট্ৰা-ডিষ্ট্ৰিক্ট। আন্তঃজিলা আৰু আন্তঃৰাজ্যিক বাছবোৰ50% আসন ক্ষমতাৰ সৈতে চলাবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।
4. কোনো যাত্ৰীক বাহনখনত থিয় হৈ যাত্ৰা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া নহ’ব।
5. মুখা পিন্ধা আৰু কোভিড-19 পালন কৰা সকলো যাত্ৰীৰ বাবে উপযুক্ত আচৰণ বাধ্যতামূলক হ’ব।

E.বিবিধ

1. সকলো ৰাজহুৱা স্থানত মুখৰ মুখা পিন্ধা টো বাধ্যতামূলক।
2. দোকানৰ মালিকসকলে গ্ৰাহকসকলৰ মাজত নিম্নতম ছয় ফুট দূৰত্ব নিশ্চিত কৰিব আৰু দোকানৰ ভিতৰত 5 জনতকৈ অধিক লোকক অনুমতি নিদিব। তদুপৰি। দোকানৰ মালিকসকলে বাধ্যতামূলকভাৱে চেনিটাইজাৰ ৰাখিব লাগে আৰু তেওঁলোকৰ দোকানত হাত ধোৱা উচিত।
3. দোকানী আৰু গ্ৰাহকসকলে মুখা, হাতৰ হাতমোজা পিন্ধিব লাগিব আৰু সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰাখিব লাগিব। সামাজিক দূৰত্ব ৰক্ষণাবেক্ষণৰ দায়িত্ব দোকানৰ মালিকৰ ওপৰত হ’ব আৰু এনে কৰাত ব্যৰ্থহোৱাটো অতি গুৰুত্বসহকাৰে চোৱা হ’ব আৰু ডিফল্ট দোকানবোৰ ৰখাৰ সাৰাংশ বন্ধ কৰিব লাগিব পাৰে।
4. নাপিতৰ দোকান, চেলুন আৰু পাৰ্লাৰে চি.ও.ভি.আই.ডি.-19-ৰ উপযুক্ত আচৰণ যেনে মুখৰ মুখা পিন্ধা, মুখৰ আৱৰণ, হাতৰ হাতমোজা পিন্ধা আদিৰ সৈতে সেৱা প্ৰদান কৰা অব্যাহত ৰাখিব।
5. ঔদ্যোগিক গোট আৰু চাহ বাগিচাবোৰে চি.ও.ভি.আই.ডি. উপযুক্ত আচৰণ পালন সাপেক্ষে কাম কৰিব পাৰে। ইউনিট/চাহ বাগিচাৰ মুৰব্বী সামাজিক দূৰত্ব, শ্ৰমিক আৰু কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা পিন্ধা মুখা, ঔদ্যোগিক চৌহদৰ চেনিটাইজেচন, তাপ স্কেনিং আদি নিশ্চিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ হ’ব।
6. এ.এছ.ডি.এম.এ.-ৰ দ্বাৰা আগতে জাৰী কৰা পৰামৰ্শবোৰ কঠোৰভাৱে প্ৰয়োগ কৰা হ’ব
ক। দৈনিক আৰু সাপ্তাহিক বজাৰ/ হাট-বজাৰৰ পৰামৰ্শ জাৰী কৰা হৈছে। এএছডিএমএ.20/2020/পিটি/217ডিটি.14.07.2020 (পৰিশিষ্ট-1)
খ। ঘৰুৱা সহায়ৰ ব্যস্ততাৰ বাবে পৰামৰ্শ জাৰী কৰা হৈছে। আদেশ নং এএছডিএমএ.20/2020/পিটি/187 ডিটি জাৰী কৰা হৈছে। 20.05.2020 (পৰিশিষ্ট-2)
গ. চি.ও.ভি.আই.ডি.-19 প্ৰতিৰোধৰ বাবে এপাৰ্টমেণ্ট চ’চাইটিৰ পৰামৰ্শ জাৰী কৰা হৈছে। আদেশ নং এএছডিএমএ.23/2020/03 ডি.টি. 27.03.2020 (পৰিশিষ্ট-3)
ঘ. বৃদ্ধ লোকসকলৰ বাবে পৰামৰ্শ জাৰী কৰা হৈছে। আদেশ নং এএছডিএমএ.23/2020/08 ডিটি জাৰী কৰা হৈছে। 31.03.2020 (পৰিশিষ্ট-4)
 দণ্ডবিধি:-
1. এই ব্যৱস্থাসমূহ উলংঘা কৰা যিকোনো ব্যক্তিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা আইন, 2005-ৰ ধাৰা 51 ৰ পৰা 60 ৰ বিধান অনুসৰি, আইপিচিৰ ধাৰা 188-ৰ অধীনত আইনী ব্যৱস্থা আৰু প্ৰযোজ্য অন্যান্য আইনী ব্যৱস্থাৰ বিপৰীতে আগবঢ়োৱা হ’ব।
2. যিকোনো ব্যক্তিয়ে মুখৰ মুখা পিন্ধি নাথাকিলে আৰু/ বা ৰাজহুৱা স্থানত থুতু পেলোৱা ব্যক্তিক এএছডিএমএ-ৰ পূৰ্বৰ অৰ্ডাৰ নং 1000/- টকালৈকে জৰিমনা বিহা হ’ব। এএছডিএমএ/24/2020/অংশ-1/122 ডিটি। 14/10/2020 যাক জিলা দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষ, মাগিষ্ট্ৰেচি, আৰক্ষী, জিলা পৰিবহন বিষয়াৰ প্ৰৱৰ্তন শাখা আৰু গুৱাহাটী পৌৰ নিগমৰ প্ৰৱৰ্তন শাখাক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি জিলা অনুসৰি টাস্ক ফ’ৰ্চে আৰোপ কৰিব পাৰে।
উপায়ুক্তসকলে সেই জিলাবোৰৰ বাবে ওপৰোক্ত আদেশক কঠোৰ আৰু কাৰ্যকৰীভাৱে বলবৎ কৰিব য’ত সক্ৰিয় কোভিড-19 ৰোগীৰ সংখ্যা 100 বা অধিক লৈ বৃদ্ধি হয়।

ajax loader

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *