খৰ fungal infection ঠিক কৰিবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ ! Home Remedy for Skin Fungal Infection in Assamese

Home Remedy for Skin Fungal Infection in Assamese

bghghg

Ringworm হৈছে এক অতি সচৰাচৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ যি ইয়াৰ নাম থকা স্বত্বেও, পলুৰ ফলত নহয়। ই টিনিয়া ভেঁকুৰৰ ফলত হয়, যি অত্যন্ত সংক্ৰামক। যিকোনো লোকৰ Ringwormহ’ব পাৰে, যদিও কিছুমান লোক আনতকৈ অধিক সংবেদনশীল .

বহুতো লোক জীৱনত কমেও এবাৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণত ভুগে। দুৰ্বল পৰিচ্ছন্নতা, আৰ্দ্ৰতা, আৰু গৰম জলবায়ু হৈছে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ সম্ভৱ কাৰণ। ডায়েপাৰ চোকোৰা, খেলুৱৈৰ ভৰি, জক খজুৱতি, আৰু মুখৰ থ্ৰাছ হৈছে কিছুমান সচৰাচৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ। এই সংক্ৰমণসৃষ্টি কৰা বহুতো ভেঁকুৰ ইতিমধ্যে অধিক আক্ৰমণাত্মক প্ৰকাৰৰ ঔষধৰ প্ৰতি প্ৰতিৰোধী হৈ পৰিছে।

যদিও বজাৰত অভাৰ-দ্য-কাউণ্টাৰ ঔষধ আৰু এণ্টিফাংগাল ক্ৰীম সহজে উপলব্ধ, বেছিভাগ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ প্ৰতি অতি ইতিবাচক সঁহাৰি দিয়ে। আহক আমি তেওঁলোকৰ কিছুমানৰ ওপৰত এবাৰ চকু ফুৰাওঁ আহক।

Causes of Fungal Infections(ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ কাৰণসমূহ):

  • গৰম আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ু, অত্যাধিক ঘাম ওলোৱা, বা সেমেকা কাপোৰ পিন্ধাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • ডায়েবেটিচ, এইচ.আই.ভি., কৰ্কট আদিৰ দৰে অন্তৰ্নিহিত ৰোগৰ বাবে আপোচ কৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধক্ষমতাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • অপৰিষ্কাৰ পৰিৱেশত বাস কৰা আৰু ব্যক্তিগত পৰিচ্ছন্নতা বজাই নৰখাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • অপৰিষ্কাৰ মোজা আৰু আভ্যন্তৰীণ পোছাকৰ দৰে লেতেৰা কাপোৰ পিন্ধিলে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • অত্যাধিক টান কাপোৰ পিন্ধিলে ঘাম ওলাব পাৰে, যাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • মেদবহুলতাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। ছালৰ ভাঁজত আৰ্দ্ৰতা ৰাখিব পাৰি, আৰু ভেঁকুৰৰ প্ৰজনন ক্ষেত্ৰ প্ৰদান কৰে।
  • চাপৰ ফলত আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ সৈতে আৰু আপোচ কৰিব পাৰে যাৰ ফলত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।
  • গৰ্ভাৱস্থাত হৰমনৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত যোনিৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে।

Home Remedies For Fungal Infection are( ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ বাবে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ হৈছে):

1. দৈ আৰু প্ৰ’বায়োটিক্স খাওক
দৈ আৰু অন্যান্য প্ৰ’বায়োটিকৰ যথেষ্ট পৰিমাণৰ ভাল বেক্টেৰিয়া থাকে যি বহুতো ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। এইবোৰে জীৱাণুৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে যিয়ে এই সংক্ৰমণৰ কাৰণ হয়।

কিণ্বিত খাদ্য হৈছে প্ৰ’বায়োটিকৰ আন এক উৎকৃষ্ট উৎস। যদি এইবোৰে সহায় নকৰে, আপুনি ভাল বেক্টেৰিয়াৰ অধিক ঘনীভূত পালি থকা প্ৰ’বায়োটিক পৰিপূৰক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

2. চাবোন আৰু পানীৰে ধুব
আপুনি ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ বা আন যিকোনো ঔষধ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে প্ৰভাৱিত স্থানটো দৈনিক দুবাৰকৈ চাবোন আৰু পানীৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব। ই সংক্ৰমণবিয় নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব।

3. এপল চাইডাৰ ভিনেগাৰ (Apple Cider Vinegar)ব্যৱহাৰ কৰক
আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰৰ এণ্টিফাংগাল গুণ আছে। আপুনি গৰম পানীত দুই টেবল চামুচ মিহলি কৰিব পাৰে আৰু ইয়াক খাব পাৰে বা ইয়াত কপাহৰ বল এটা ডুবাই দিব পাৰে আৰু আপোনাৰ ছালৰ ওপৰত চাপৰ মাৰিব পাৰে। দিনত তিনিবাৰ কৈ এইটো কৰিলে লাভজনক ফলাফল পোৱা উচিত।

Buy from Here : Click Here

4. চাহ গছৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰক ( Tea Tree Oil)
চাহ গছৰ তেল প্ৰাকৃতিকভাৱে এণ্টিফাংগাল আৰু এণ্টিবেক্টেৰিয়েল। ইয়াক যিকোনো বাহক তেল যেনে নাৰিকল তেল বা জলফাই তেলৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু দিনত প্ৰায় তিনিৰ পৰা চাৰিবাৰ সংক্ৰমিত এলেকাত ডাব দিয়ক। ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ বাবে এইটো এটা আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ।

Buy From Here – Click Here

5. নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰক
ইয়াৰ গৰম নোহোৱা ৰূপত, আনকি নাৰিকল তেলেও এক শক্তিশালী এণ্টিফাংগাল এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। ইয়াক ছালৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰিলে ই এক ভাল, সুৰক্ষিত স্থানীয় ঔষধ হয়। যিহেতু ই ছালত সহজ, ই মূৰৰ ছালৰ ৰিংৱৰ্মৰ চিকিৎসা কৰাও উপযোগী। দিনত তিনিবাৰ ছালৰ ওপৰত ব্যৱহাৰ কৰিব।

6. হালধি ব্যৱহাৰ কৰক
হালধি হৈছে এক শক্তিশালী এণ্টিমাইক্ৰোবাইল আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী মচলা। অলপ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু সংক্ৰমিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক। শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ পৰিৱেশত লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, গৰম পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক, বা হালধি চাহ খাওক।

7. এলো ভেৰা ব্যৱহাৰ কৰক
ছালৰ যিকোনো সংক্ৰমণ নিৰাময় কৰাৰ বাবে আটাইতকৈ সময় পৰীক্ষা কৰা প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰবোৰৰ ভিতৰত এটা হৈছে এলো ভেৰা। ই কেৱল সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাই নহয় কিন্তু ছালৰ ক্ষতি শান্ত আৰু মেৰামতিকৰে।

8. নহৰু
নহৰু হৈছে আটাইতকৈ শক্তিশালী এণ্টিফাংগাল আৰু এণ্টিমাইক্ৰোবাইল বনৌষধি। যিসকলে নিয়মীয়াকৈ নহৰু খায় তেওঁলোক ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰতি কম সংবেদনশীল। অলপ জলফাই তেলৰ সৈতে কেইটামান নহৰু গুৰি কৰক আৰু এটা পেষ্ট বনাওক। সংক্ৰমিত স্থানত প্ৰায় ত্ৰিশ মিনিটৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰক।

৯. অৰেগানো অইল (Oregano Oil)

আন এটা সক্ৰিয় এণ্টিফাংগাল এজেণ্ট হৈছে অৰেগানো তেল। যিকোনো কেৰিয়াৰ অইলৰ সৈতে কেইটোপালমান মিহলি কৰক আৰু প্ৰভাৱিত এলেকাত ডাব দিয়ক। আপুনি মৌচাকভাৱে অৰেগানো তেলৰ কেপচুলও গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

আকাংক্ষিত ফলাফল প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ এই প্ৰতিকাৰবোৰ নিয়মীয়াকৈ অনুসৰণ কৰক। অত্যাৱশ্যকীয় তেলব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে এলাৰ্জি পৰীক্ষা কৰক।

Buy From Here : Click Here

10. নিম পাত
নিম পাতৰ কাৰ্যকৰী এণ্টিফাংগাল গুণ আছে আৰু ছালৰ বাবে অত্যন্ত ভাল। সংক্ৰমিত স্থানটো নিম পানীৰে ধোৱাটোৱে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে। নিম পানী তৈয়াৰ কৰিবলৈ, নিম পাতবোৰ পানীত 2ৰ পৰা 3 মিনিটৰ বাবে উতলাওক।

11. ভিটামিন চি সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰা
ভিটামিন চি (এস্কৰ্বিক এচিড) আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰে। ই আমাৰ শৰীৰক বিভিন্ন সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। এটা ভাল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণদ্ৰুততাৰে চিকিৎসা কৰাত সহায় কৰে।

12. বেকিং চডা
এথলীট ফুটৰ দৰে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণত বেকিং চডা উপযোগী। আমাৰ ভৰি আৰু জোতাৰ ভিতৰভাগত বেকিং চডা পাউডাৰ প্ৰয়োগ কৰিলে আৰ্দ্ৰতা আৰু ঘাম শোষণ কৰাত সহায় কৰে। ই এনেদৰে সংক্ৰমণ বিয়পা প্ৰতিহত কৰে।

13. হাইড্ৰজেন পেৰোক্সাইড
হাইড্ৰজেন পেৰোক্সাইডে এথলীটৰ ভৰি আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰে। পানী আৰু হাইড্ৰজেন পেৰোক্সাইডৰ সমান অংশ ব্যৱহাৰ কৰি তৈয়াৰ কৰা দ্ৰৱণত আমাৰ ভৰি তিয়াই দিলে কাৰ্যকৰীভাৱে ভেঁকুৰৰ মৃত্যু হয় যাৰ ফলত খেলুৱৈসকলৰ ভৰি থাকে।

14. আদা
আদাত থকা জিঞ্জাৰলৰ শক্তিশালী এণ্টিফাংগাল গুণ আছে। আদা চাহৰ ৰূপত আমাৰ আহাৰত আদা যোগ কৰিলে কেণ্ডিডাৰ দৰে ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসা কৰাত কাৰ্যকৰীভাৱে সহায় কৰে।

ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ বা চিকিৎসা কৰাৰ বাবে সাৱধানতা

  1. সদায়ে পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিব।
  2. কাপোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ কঠোৰ ডিটাৰ্জেণ্ট ব্যৱহাৰ কৰা পৰিহাৰ কৰিব।
  3. অত্যাধিক টান কাপোৰ পিন্ধা পৰিহাৰ কৰিব। উশাহ ল’ব পৰা কপাহৰ কাপোৰ পছন্দ কৰক।
  4. প্ৰভাৱিত স্থানটো খজুৱতি পৰিহাৰ কৰিব কিয়নো ই সংক্ৰমণৰ অৱনতি ঘটাব পাৰে আৰু বিয়পাৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
  5. প্ৰভাৱিত স্থানটো দিনত কমেও 2 ৰ পৰা 3 বাৰ ধুব।
  6. প্ৰভাৱিত স্থানটো যিমান সম্ভৱ শুকান ৰাখিব।

 

ajax loader

Leave a Reply